YAZA FİT GİRMENİZ İÇİN SİZİ TEŞVİK EDECEK EN TARZ SPOR SÜTYENLERİ

YAZA FİT GİRMENİZ İÇİN SİZİ TEŞVİK EDECEK EN TARZ SPOR SÜTYENLERİ

Kış sezonu bitmeye yaklaştığı dönemlerde kadınlardan sıklıkla duyduğumuz bir cümle vardır: ‘kilo vermem lazım!’. Ve tabii yaza fit bir şekilde girerek, bütün kış boyunca hayalini kurduğumuz yazlık kıyafetlerin içerisinde kendimizi görebilmek elbette ki oldukça makul bir istektir. Peki bu isteğin gerçekleşmesi için neler yapılabilir? Buna verilebilecek diyet, spor vb. gibi bir sürü cevap vardır. Aslına bakarsanız hepsi de doğrudur. Hatta uzmanların ve doktorların da bu konuyla ilgili en iyi tavsiyesi hepsini beraber yapmaktır. Ancak kadınların bazı haklı sebeplerle spora karşı biraz mesafeli durmaları, yazla ilgili kurdukları bu hayallerin de maalesef bazen önüne geçebilmektedir. Peki kadınları spora karşı mesafeli tutan sebepler nelerdir?

SİZ SPORDAN KORKMAYIN, SPOR SİZDEN KORKSUN!

Erkek ve kadın vücutları gerek fizyolojik gerekse de biyolojik olarak farklılıklar içerirler. Bu farklılıkların en belirgin ve herkesçe bilinenleri ise elbette ki dış görünüşte bulunurlar. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise kadınların daha kıvrımlı ve çıkıntılı bir vücut tipine sahipken, erkeklerin kadınlara göre nispeten daha az çıkıntılı uzvunun bulunmasıdır. İşte tam da bu noktada kadınların bazen isyan etmesine ve bazen de spordan uzaklaşmasına hak vermek gerekir.

Kadın vücudunun çıkıntılı yapısında başrolü oynayan göğüs ve kalça bölgeleri bazen kadınların spor yapmalarına engel olabilmekte ve hatta rahatsız edici durumlara yol açabilmektedir. Örneğin spor yaparken ki göğüs bölgelerindeki aşırı hareketlilik, taşmalar ve kaymalar kadınların motivasyonunu hızlı bir şekilde yok edebilen durumlardır. Ya da bazen hemcinslerinden veya karşı cinslerinden bu görüntüler sebebiyle çekinerek spor salonlarına veda edilebilmektedir. Belki de bunların önüne geçilebilse daha cesur ve özgüvenli kadınları spor salonlarında görmek de olağanlaşacaktır. Peki bu mümkün müdür? Elbette.

SPOR SÜTYENLERİ İLE RAHATLIĞA KAVUŞUN

Antrenmanlarda oluşan göğüs ağrısını azaltmak için kadın sporcular tarafından kullanılan iç giyim ürününe spor/sporcu sütyeni denir. Antrenmanlarda hareket halinde göğüs üzerine binen basınçta artma olur bu artıştan kaynaklı olarak göğsün kendi ağırlığının da etkisi ile meme yağ dokusu zarar görür. Kadınların spor yaparken isyan ettikleri, başkalarının görmesinden çekindikleri ve çoğu zaman rahatsız oldukları bu sorunlar da aslında yanlış sütyen seçimlerinden kaynaklanır.

Dışarıda veya günlük hayatta kullanılan sütyenler, kadınların yalnızca günlük hayatta görüntüsünü daha derli toplu göstermek ve birtakım hastalıkların önüne geçmek için üretilirler. Bu nedenle de spor yaparken bu sütyenleri tercih etmek hem sizleri spordan soğutacak hem de almak istediğiniz verimin düşmesine sebep olacaktır. Spor sütyenleri ise, kadınların spor yaparken daha aktif olmalarını ve rahatsızlık duydukları sorunları minimuma indirmeyi sağlayan oldukça özel bir yapıda bulunan sütyenlerdir.

SPOR SÜTYENİ KULLANMANIN FAYDALARI

Kadın bedeninde en fazla tahribat yaşanan bölge göğüstür. Tek bir göğsün ağırlığı ortalama 250 ila 300 gramdır ve spor esnasındaki hareketlerden dolayı göğsün destekleyici dokusu zarar görebilir. Zarar gören ve eski yapısını kaybeden göğüste de gerilme ve sürtünmeler yaşanabilir. Tüm bu olumsuzluklar da zaman içerisinde göğüste asıcı bağların uzamasından kaynaklanan sarkmalara sebebiyet verir. İşte kadın sporcular için spor sütyeni faydaları tam da bu noktada belli olur.

  • Zaman içerisinde göğüste sadece sarkma değil göğüs ve sırt ağrısı da oluşur ve bu durumlar spor yaparken dayanılmaz bir acı yaşanmasına sebep olur. Spor sütyenleri de bu noktada, spordaki toplayıcılığı ve spora desteği açısından büyük bir önem taşırlar.

  • Spor sütyeni kadın sporcularda göğüsler üzerindeki baskının azalmasını sağlayan iç giyim ürünleri arasındaki en değerli üründür.

  • Göğüs dokusunu sarkmalara karşı korur ve dış görünüşünüzün her zaman dinç ve fit kalmasını destekler.

  • Gerilmeleri ve deri çatlaklarını önleyerek teninizin kusursuz bir güzellikte kalmasını sağlar.

  • Sürtünmelere karşı göğsü korur ve sürtünmelerin yol açabileceği dermatolojik rahatsızlıkları engeller.

  • Hareket ederken göğüs ağırlığından rahatsız olmamanızı sağlar. Bu da çok daha keyifli ve rahat bir spor deneyimi yaşamanızı sağlar.

  • Göğüs kaslarının doğru yerde sıkılaşmasına yardımcı olur. Böylelikle sarkma ve sürtünme sorunlarının önüne geçmenize destek olur.

SPOR SÜTYENİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her kıyafette olduğu gibi spor sütyenlerinin de alırken dikkat edilmesi gereken birtakım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar hem maksimum verimi alabilmek hem de doğru bir tercih yapabilmeniz adına muhakkak dikkat edilmesi gereken kurallardır.

  • Spor sütyeni alırken beden numarası ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken durumdur. Tercih yaparken sütyenin modelini ne kadar beğenmiş olursanız olun öncelikle tam beden uyumuna göre seçim yapmanız gerekir. Aksi bir durumda maalesef işinize yaramayacak ve dolabınızın bir köşesinde beklemede tutacağınız bir kumaş parçası edinmiş olursunuz.

  • Spor sütyeninin kumaşı sizler için fazlasıyla büyük bir önem taşıyan bir diğer durumdur. Kumaş seçiminde cildinizi tahriş etmeyecek bir kumaş seçmezseniz cilt hastalıkları ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

  • Spor sütyenlerinin modeli de büyük bir önem taşımaktadır. Kalın askılı sütyenler ince askılı olan spor sütyeni türlerine göre daha doğru bir tercihtir.

 

Ve son olarak unutmayın ki spor sütyeni özellikleri ile ne kadar kaliteli olursa olsun çok uzun kullanımlardan sonra yenilenmeye ihtiyaç duyabilirler.

Etiketler: Blog
Nisan 20, 2022
Listeye dön