VATKA TRENDİNE EN ŞIK GERİ DÖNÜŞ!

VATKA TRENDİNE EN ŞIK GERİ DÖNÜŞ!

Moda dünyasında, geçmişten gelen trendler yeniden ortaya çıkma eğilimindedir. Zamana damgasını vuran ve dünya moda akımlarını etkileyen bu moda akımları, günümüz moda akımlarında da bazı nüanslara sahiptir. Bu durumun son örneklerinde saten gömlekten kolsuz t-shirtlere ve pul payet gömleklerden sweatshirtlere geçişe tanık olduk. İşte tüm bu geri dönüş trendlerinden son zamanlara en büyük damgayı vatka trendi vurdu. Öyle ki kullanıcıların istekleri doğrultusunda ilk başlarda vatkalı t-shirtler ile başlayan bu geri dönüş akımı zamanla vatkalı elbiseler ve vatkalı sweatshirtlerde de uygulanmaya başladı. Peki son zamanlarda herkesi etkisi altına alan vatkaların aslında tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

VATKA NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Moda dünyasındaki tanımına göre vatkalar; elbiselerin şık ve düzenli görünmesi için tasarlanan ve uygun yerlere yerleştirilen pamuk, sünger ya da elyaf gibi malzemelerden yapılan tekstil ürünleridir. Konfeksiyon sektöründe kullanılan ve giysilerin daha çok omuz kısımlarına yerleştirilen özel malzemeden yapılmış olan bu parçalar genellikle kumaş içine pamuk, elyaf ve sünger konulması ile kumaşın kenarlarının dikilip kapatılması ile elde edilir böylelikle de ürün nihai şekline kavuşur.

Vatkalar halk arasında da bilinen şekliyle ise genelde giyside omuzu besleyen dolgu malzemelerdir. Dik ve dolgun görünmesini sağlamak amacıyla giysinin omuzlarına içten eklenen bu vatkalar, genelde ceket ya da benzeri giysilerde, doğal veya sentetik elyaflar kullanılarak yapılıyor olsa da aynı amaç için yapılmış farklı aparatların tamamı için de kullanılır. Ayrıca ayakkabı, bot ve bone gibi ürünlerin içine de vatka eklenebilmektedir.

YENİ SEZONDA VATKA MODASI

Her ne kadar aslında ilk olarak geçmiş zamanlarda moda olmuş olsa da geçmişte olduğu halinden çok daha iddialı bir şekilde giyim trendlerine merhaba diyen vatka modası, kadınların bu yıl en çok tercih ettiği giyim parçalarında da yer alıyor. Özellikle geçmiş yıllarda sade ve zarif elbiselerdeki kullanımı ile dikkat çekmiş olan vatkaların günümüzde daha da zarif bir şekilde durması için fazla görüntüsünden kaçınılmış ve böylelikle daha çok tercih edilir bir hale getirilmiştir.

1980’li yıllardan aldığı güçle günümüzün spor şıklığını da tamamlar niteliğe sahip olan vatkalar her türlü kıyafette artık kendine yer bulabilmektedir ve bu yüzden de eskiden olduğu gibi en çok tercih edildiği alan ceket, gömlek gibi kıyafetler yerine günlük ve sık kullanılan sweatshirt, t-shirt ve elbise gibi giyim parçaları haline gelmiştir. Bu tarz akışkan denilebilecek kumaş yapısında kullanıldığı görülen vatkalar, son yılların giyim trendleri ile birlikte modaya bambaşka bir soluk kazandırmış ve adeta görülmemiş bir yenilik getirmiştir.

Vatka modasının yeni sezonda karşımıza çıkardığı değişikliklerin arasında klasikten uzaklaşarak her yaşa hitap edebilecek kıyafetlerde kullanılması da gelir. Renk tercihlerinde bile farklılığa giderek beklenmedik bir çıkış yapan vatkaların bu cesur hareketi kadınların dolaplarına girmesini de kolaylaştırıyor. Pastel tonlarındaki lilalar, pembeler, maviler ve yeşiller vatkaları eski günlerdekinden çok daha tercih edilir kılarken, renk yelpazelerinin oldukça geniş tutulduğu vatkalı giyim parçalarında ve koleksiyonlarında başlıca renkler ise her zaman olduğu gibi yine siyah ve beyaz renkteki ürünler olmaktadır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN VATKALI KIYAFETLER

Neredeyse bütün kıyafet çeşitlerinde sıklıkla tercih edilmeye başlanan vatkalar yine de bazı kategorilerde satış rekorları kırmaya devam etmektedir. Bunların en başında, kadınların hem spor hem de şık giyim tarzını birleştirmeyi artık oldukça sık tercih etmelerinden dolayı sweatshirt, t-shirt ve elbiseler gelmektedir.

Vatkalı Sweatshirtler

Sweatshirtler zaten günümüz moda dünyasında herhangi bir yeniliğe dahil olmasa bile en sık tercih edilen parçalar haline gelmişken bir de trendlerden düşmeyen bir moda akımıyla birleşince kadınlar için karşı konulamaz bir parça haline gelmiş oldular. Spor ve klasik şıklığı tek bir bünyede birleştirmenize olanak sağlayan vatkalı sweatshirtler, klasik veya spor kombinlerden hangisine uydurmak isterseniz isteyin sırıtmadan size uyum sağlayacaktır.

Vatkalı T-shirtler

1980’lere ait olan vatka akımının günümüzde yeniden moda haline gelmesine öncülük etmiş olan vatkalı t-shirtler, oldukça fazla talebe maruz kalmasından dolayı her tarza uygun şekilde üretilmeye başlanmış ve herkese hitap edebilecek en azından bir modeli bulunur hale gelmiştir. Genellikle spor bir kombine farklılık katmak amacıyla tercih edilen vatkalı t-shirtleri sizler de kombininizin star parçası olacak şeklinde kullanarak tarzınızla göz kamaştırabilirsiniz.

Vatkalı Elbiseler

Vatkaların geçmişten günümüze her kesimin en çok yakıştırdığı kıyafet olan elbiselerle yeniden birleşmesi moda dünyasında en çok ilgi uyandıran trendlerden birisi haline geldi. Eskisinden çok daha zarif ve şık bir görünüme kavuşmuş olan vatkaların yine eski görünümünden çok daha az olan abartısıyla beraber yeniden elbiselerle kavuşturulmuş bu halini hala denemediyseniz hemen bir tane vatkalı elbise edinmeyi sakın unutmayın.

Etiketler: Blog
Ocak 28, 2022
Listeye dön