KIŞ AYLARINDA ELBİSE GİYMENİN PÜF NOKTALARI

KIŞ AYLARINDA ELBİSE GİYMENİN PÜF NOKTALARI

Her kadın kendini zaman ve mekan ayrımı yapmadan güzel hissetmek ister. Bu isteğin bir sonucu olarak da herkesin kendisine ait olan ve hiç kimsenin hiç kimseyle aynı olmadığı ‘tarz’lar ortaya çıkar. Bu benzersizlik öyle ortadadır ki çoğu zaman aynı tarzdan hoşlanan kişiler bile sadece benzer giyinmekten öteye geçemez. Ancak bütün kadınlar için ‘güzel giyinmek’ ve ‘güzel hissetmek’ tanımı akla tek bir şeyi getirir. O da feminen giyim tarzıdır.

Feminen giyim tarzı kadınların bu tarzı kendilerine göre yorumlamasıyla farklılaşır. Ancak her ne kadar tarz üzerine oynamalar yapılsa ve bu tarza farklı yorumlar yapılsa da feminen giyim tarzı denildiği zaman her kadının aklına ilk gelen kıyafet elbise olur. Bu sebeptendir ki elbiseler bütün kadınlara güzel olma hissiyatını hatırlatır. İşte bu çağrışım da mevsim ne olursa olsun kadınların her zaman elbise giymek istemelerinin altında yatan sebeptir. Ancak istek bu olsa da kış aylarında elbise giymenin mümkün olmadığı düşüncesi sebebiyle çoğu kadın kış aylarında bu isteklerini arka plana atar. Oysa püf noktaları bilindiği sürece kış aylarında da elbise giymek mümkündür.

KIŞ AYLARINDA DOĞRU ELBİSE TERCİHLERİ

Kış aylarında doğru elbise tercihi yapabilmek veya elbiseleri doğru bir şekilde kullanabilmek için öncelikle bu aylarda genel anlamda nasıl giyinilmesi ve giyinirken nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Ancak bu giyim rehberinin temelinde esasen ince fakat kat kat giyinmek yer alır. Tabii ki bunu yaparken de giydiğimiz kıyafetlerin kumaşına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde ne kadar kat kat giyinilse de olumlu bir sonuç alınması mümkün değildir.

Kış aylarında giyilecek olan kıyafetlerin kumaşlarının öncelikle kışlık kumaşlar olması gerekmektedir. Kışlık kumaşlar:

 • Yün ve her türlü yün karışımlı kumaşlar.
 • Kaşmir kumaşlar.
 • Tiftik kumaşlar.
 • Kadife karışımlı kumaşlar.
 • Tüvit kumaşlar.
 • Serj kumaşlar.
 • Kaba ve yüzeyi tüylendirilmiş kumaşlardır.

Bu aylarda kadınların her daim kombinlerini tamamlamak için kullandıkları kıyafet bütünleyicilerinin kış aylarına uygun olması gerekmektedir.

 • Elbise ve etek giymeyi tercih eden kadınların bu kıyafetleri kilotlu çorap veya kışlık taytla beraber giymesi gerekmektedir. Aksi durumlarda hastalığa davet çıkartılmış olacaktır.
 • Yaz aylarında kombinlerin tamamlayıcı unsuru olarak taktığımız takıların yerini şal, atkı, bere ve benzeri ürünlerin alması gerekmektedir.
 • Ayakkabı tercihi ne olursa olsun su geçirmez bir kumaştan üretilmiş olması gerekmektedir. Böylelikle yağmur, kar ve diğer yağış türlerinden ayaklarımızı korumuş oluruz.

Kış aylarında dış giyim ürünü olarak tercih edilecek olan kıyafetlerin kış aylarına uygun olması gerekmektedir.

 • Kalın bir kumaşa sahip olmayan dış giyim ürünleri soğuklardan korunmanız için yeterli olmayacaktır.
 • Su geçirmez bir kumaşa sahip olmayan dış giyim ürünleri, yağışlı bir havaya sahip olan kış aylarında ıslanıp hastalanma ihtimallerinizi arttıracaktır.
 • Isı tutma özelliği yüksek olmayan dış giyim ürünleri ne kadar kalın olurlarsa olsunlar ısınmanız için fazla enerji yakmanıza ve bu sebeple de halsiz düşmenize sebep olacaktır.

MEVSİMLİK ELBİSELERİ ZAMANSIZ ELBİSELERE DÖNÜŞTÜRÜN

Her ne kadar kış aylarında elbise giyilmek istenildiği zaman yukarıda saydığımız kurallara dikkat ediyor olmamız gerekse de bunlar haricinde birkaç değişiklik ile de giyilebilecek olan elbiseler vardır.

Kadınların yaz aylarını bu kadar çok sevmelerinin sebebi yaz aylarının elbise giymek için ideal zamanlar olmasındandır. Bu yüzdendir ki elbiseler de genellikle yazlık olarak üretilmektedir. Bütün bu zincirleme örgü içerisinde de tabii ki kadınların dolaplarındaki çoğu elbise yazlık elbiselerden oluşur. İşte tam da bu noktada sizlere güzel bir haberimiz var. Kış mevsiminin gelmesiyle beraber o çok sevdiğiniz elbiselerinizi raflara kaldırmak zorunda değilsiniz. Eğer isterseniz yazlık elbiselerinizi kışlık elbiselere dönüştürebilirsiniz. Bunun için sadece birkaç basit değişiklik yapmanız gerekir:

 • Yazlık elbiselerinizi kalın kilotlu çoraplar veya taytlarla beraber giyerek kış mevsimine uygun bir hale getirebilirsiniz.
 • Yazlık elbiselerinizin içerisine uzun kollu ince fakat kışlık kumaştan body giyerek kış mevsimine uygun bir hale getirebilirsiniz.
 • Yazlık elbiselerinizin üzerine sweat, gömlek veya hırka gibi uzun kollu bir kıyafet giymek gibi basit ama işe yarar dokunuşlarla yazlık elbiselerinizi kışlık elbiselere dönüştürebilirsiniz.

KIŞLIK ELBİSELERE MERHABA

Yazlık elbiseleri de kışlık elbiseler olarak kullanabiliyor olsak da her kadın bunu yapmak istemeyebiliyor. Moda tasarımcıları da işte tam bu noktada kışlık elbiseleri üretmektedir.

Uzun Kışlık Elbiseler

Uzun kışlık elbiseler kış aylarında sıklıkla tercih edilmeyebiliyor. Bunun sebebi yağışlı geçen bu aylarda elbisenin uğraştırıcı olabilecek olmasından veya kirlenme riskinin bulunmasından kaynaklanıyor. Oysa uzun kavramından kasıt elbisenin illa yere değecek olması anlamına gelmemektedir. Ve hatta doğru kışlık elbisenin elbisenin de zaten bütün bunlar düşünülerek tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu yüzden bu şık parçalara hiç şans vermediyseniz eğer bu kış kendiniz için bir ilki deneyebilirsiniz.

Midi Boy Kışlık Elbiseler

Midi boy kışlık elbiseler bu aylarda en sık tercih edilen elbiselerdir. Genellikle kış aylarında çizme giyen kadınların bu elbiseleri bu kadar fazla tercih ediyor olmalarının sebebi, midi boy elbiselerin çizme ile beraber giyildiği zaman vücutlarını tamamen örtmesiyle beraber mevsime uygun bir hale gelmesi ve böylelikle şık kombinler yaratabilmeleridir.

Kısa Kışlık Elbiseler

Kısa kışlık elbiseler kadınların ne sıklıkla ne de azımsanacak sayıda tercih ettiği elbiselerdir. Genellikle özel davetlerde veya kutlamalarda tercih ediliyor olmakla beraber gün içerisinde de kullanılabilirler. Tabii ki bu elbiseler diğer kışlık elbiselere göre daha yorucu kombinler gerektirir çünkü boyu itibariyle hastalığa mahal vermemesi için mevsime uygun kıyafet bütünleyiciler ile beraber kullanılırlar
Etiketler: Blog
Ocak 12, 2022
Listeye dön